Genel

GAZİ METE KURT İLE ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI

Mart 19, 2013 yorum yok »
GAZİ METE KURT İLE ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI

Tunceli de Mayına basarak iki bacağını da kaybeden Mete Kurt Turan Kültür Derneğinin konuğu oldu. 18 Mart Çanakkale Zaferi Hasebiyle de bugünün önemine ilişkin seminer düzenlendi.
Semineri düzenleyen kişilerden Serhat Ural konuşma yapmak için yerini aldı ve sözlerine Boğazın Serin Sularına Mayın Döşeyen Geminin Adının ‘Nusret’ olmasının bir tesadüf olmadığını söyledi. Daha sonra Çanakkale Cephesinde birleşik filonun sadece deniz yolu ile İstanbula ulaşabileceğini düşünmelerinin ciddi kayıplar verdiğini anladıklarında arkalarına bakmadan 18 Mart 1915 tarihinde düşmanın geri çekildiğine değinmiştir. Daha sonra ise bundan sonraki süreçte 25 Nisan 1915’de başlayan ve sekiz buçuk ay kadar süren kara savaşlarını genel hatlarıyla anlatmıştır.Ural, ‘Nefer Şehit Ordu Gazi Olacak’ adlı şiirle konuşmasını tamamladıktan sonra dikkat çekmek istediği hususun aslında Millet ve Vatan Sevgisinin Candan öte olduğunu vurgulamıştır.
“Dur Yolcu ! Bilmeden Gelip Bastığın Bu Yer Bir Devrin Battığı Yerdir…”

Necmettin Halil Onan’ın O muhteşem şiirini coşkuyla okuyan Yasin Çalışkan ve Enver Vergil Kalabalığa duygulu anlar yaşattı.

Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Eski Başkanı Mete Kurt, konuşma yapmak için yerini aldı.

Yaşadıklarını Gençlerle paylaşan Kurt, asıl mesleğinin Öğretmenlik olduğunu ve Tunceli de yedek Subay olarak görev yapmaktayken iki bacağını kaybetme anını şöyle anlattı; “ Şüpheli bölgede mayın bulunduğunu anladım ama gitmem gerektiğini hissettim ve asker arkadaşlarıma bir zarar gelmemesi için onlara geride durmasını söyledim. İlerlerken, mayına bastım ve o an havada uçtum daha sonra iki bacağımıda kaybettiğimi anladım. Helikopter yaklaşık yarım saat gibi bir sürede geldi. Daha sonra GATA’ya sevk edildim ve 1 yıl tedavi gördükten sonra çok şükür şuan hayattayım ve sizlerle birlikteyim.” dedi.
Doğunun İnsanı Garibandır
Van da öğretmen olarak da görev yaptığını bölge halkıyla çok sağlam dostluklar kurduğunu belirten Kurt sözlerine şöyle devam etti; “ Maddi ve Manevi anlamda sıkıntılar yaşayan doğu insanı, Terör Örgütü üyeleri tarafından kandırılarak dağa çıkartılıyor. Onlara ‘Kürt olmasaydınız da Türk olsaydınız T.C. size iş imkanı sağlardı’ diyerek galeyana getirerek çocuk yaştaki insanları dağa çıkartıp istediklerini yaptırıyorlar.” şeklinde konuştu.

Paylaş

benzer gönderiler

yorum yap