TESHABER - Kamu Çalışanlarının Buluşma Adresi
Temmuz 01, 2015, 06:46:34 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
 
  PORTAL   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: KURDUN ÖZELLİKLERİ  (Okunma Sayısı 4582 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Şahin Şimşek
TESKAYSERİ
****

Teşekkür Sayısı: 749
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 837« : Eylül 05, 2008, 23:38:17 »

KURDUN ÖZELLİKLERİ

1. Sessizliğin ve ataklığın sembolüdür.
2. Askerî ilerleme sembolüdür.
3. Askerî yaklaşma, baskı ve şaşırtma örneğidir.
4. Cesaretin, soğuk kanlılığın ve kurnazlığın örneğidir.
5. Düşmanın zayıf yanını bilme örneğidir.
6. Haberleşme örneğidir.
7. Sabrın sembolüdür. İhtiyatın sembolüdür. Çok düşmanlığın sembolüdür.
8. Ders alınacak yerler vardır.


1. Herşeyden önce Bozkurt, avına görüne görüne açıktan yaklaşmaz ve hücum etmez. Sair birçok hayvanlar gibi avına sine sine, sessiz sedasız, arazideki sütrelerin, derelerin, ot yığınlarının gerilerine saklana saklana yaklaşır. Avının üzerine atılır ve en kısa zamanda avını haklar ve oradan uzaklaşır. O halde kurt, sessizliğin ve ataklığın sembolüdür. Baskın sembolüdür.

2. Kurt çoğu zaman yalnız dolaşmaz. Yazları iki veya dört olarak, kışları dört veya sekiz, bazen sekiz veya on adet sürü halinde dolaştıkları zaman sürünün başında yeleleri kırlaşmış, tecrübeli bir kurt bulunur. Bu tecrübeli kurt sürüye en uygun şartlarda en bol avı bulur. İki-dört oldukları zaman daima ikişerden iki kola ayrılırlar. Birisi sütre gerisinde pusuya yatarken öteki etrafı gözetleyerek ilerdeki bir derenin içine ilerler. Oraya yatar, sonra arkada kalan ve sütre gerisinde yatan etrafı gözetleyerek kalkar, daha ileri gider, bir ot yığını içine yatar. Böyle böyle avlarına yaklaşırlar. Avlarını gafil avlayıp haklarlar. O halde kurt, bir askerî ilerlemenin sembolüdür.

3. İki veya dört adet dolaşan kurtlar, koyun sürüsüne, bahsedilen şekilde yaklaştıktan sonra iki ise ikisi birden, dört ise dördü birden saldırmazlar. İki ise biri saklanır biri saldırır. Dört ise, ikisi saldırır ikisi saklanır. Saldıranlar koyun köpeklerini arkalarına takarlar ve kaçarlar. Sürü, köpeksiz kalmıştır. Pusuda yatanlar sürüye saldırırlar. Avlarının (koyunun vs.) boynundan yakalar, kuyruğu ile koyunun arkasına vurur ve koyunu kaçırır. Bunu da çok defa geceleri yaparlar. O halde kurt, askerî bir baskın ve düşmana şaşırtma örneğidir. Eger rüzgâr esiyorsa, sürüye, rüzgârın estiği yönden değil, aksi yönden yaklaşır. İslâmiyet’ten önceki Türk savaş taktiği ve tabiyesi ile kurdun avına yaklaşması, avını basması ve kaçırması düşmanı şaşırtarak başarı elde etmesi arasında büyük benzerlikler vardır.

4. Kurt avına yaklaşırken, korku asarı göstermez. Hatta durumu müsait görürse, avının karşısında zıplar, oynar ve dans eder, avını şaşırtacak bahaneler bulur. Meselâ, başıboş bir koyun bulursa, hemen üzerine atılıp parçalamaz. Koyun kaçarsa önüne koşar çevirir, yanına yaklaşır, çarpar yere düşürür, bir müddet onunla oynadıktan sonra bir bahane bularak onu yer. Kurtla kuzu hikayesi malumdur. O halde kurt, cesaretin, soğuk kanlılığın, kurnazlığın, bahane bulmanın örneğidir.

5. Kurt düşmanı ile savaşırken, düşmanın en zayıf tarafının karnı olduğunu bilir. Meselâ, köpek kendisini yakaladığı zaman hemen yere yatar. Dört ayağını kendi karnı üzerinde toplar, köpek boynuna sarılmak üzere hücum ettiği zaman, hem köpeği kendi boynundan uzak tutar, hem de tırnaklarını köpeğin karnına saplar ve köpeği bacaklarının bütün kuvvetiyle üzerinden öyle bir fırlatışla fırlatır ve atar ki, bu arada tırnakları ile köpeğin karnını baştan başa yarar ve köpeği top gibi atarak biraz ileriye sırtüstü yere çarpar. Böylece düşmanını haklar. Kurtla köpek arasındaki savaşların bir çoğunun böyle bittiğini avcılar ve çobanlar iyi bilirler. O halde kurt, düşmanının zayıf yanını iyi bilmenin bir örneği ve sembolüdür. Zayıf bünyeli küçük şadı, zırhlı ata binmiş ve zırhlı elbise giymiş Romen Diyojen’i böyle yere yatıp atının karnını yarmak suretiyle esir etmişti. Kurt, atın arkasından hücum etmez, önünden dans ederek zıplayarak kaçar! At yaklaşırken yere yatar. At üzerinden geçerken, pençesiyle karnını yararak yere düşürür.

6. Kurtlar, özellikle kışın 8-10 adetlik sürüler halinde dolaşırlar. Bu arada bir tehlike sezerlerse ulurlar. Kurdun ulumasının mutlaka bir nedeni vardır.

a) Ya etrafta can düşmanları olan köpek tehlikesi hissetmiştir veya köpek görmüşlerdir. Onun için ulurlar. Uluyarak düşman tehlikesini hem cinslerine haber verirler. “dikkatli ve uyanık olunuz” derler, “tehlike var” demek isterler.

b ) Veya görülen ve hissedilen düşman tehlikesine karşı hemcinslerini yardıma çağırmak için ulurlar. O halde kurt, askerî bir manada düşman hakkında haberleşme(istihbarat) örneğidir. Kurdun uluması hayati tehlikeyi haber vermesi demektir. “Savaş var, hazır olunuz” demek ister.

7. Kurt genel olarak bir avla iktiva eder. Fakat başında çobanı olmayan sahipsiz bir sürü bulduğu zaman, çobansız
sürüyü tamamen imha eder. Bu hareketinin bazı manâları(anlamları) vardır. Kurdun pek çok düşmanı vardır.
Nitekim onu millî sembol kabul etmiş olan Türk’ün de düşmanı çoktur. Her zaman bol av bulamaz. Av
bulamadığı zaman günlerce açlığa, mahrumiyete sabreder. Bu anlamı ile kurt, sabır ve tahammülün sembolüdür.
Bol av bulduğu zaman birini yer, ötekileri de yarın için ihtiyat yiyecek olarak saklar. Bu bakımdan kurt,
ihtiyatın sembolüdür.

8. Çobansız bulduğu sürüyü imha etmesinin bir manâsı da; “Ey sürü sahipleri!...” Yani, ey milletleri idare edenler(devlet adamları)... Millete sahip olunuz. Onu başsız, sahipsiz bırakmayınız. Eğer siz başında bulunduğunuz millete sahip olmaz, onu kalkındırıp güçlendirmezseniz bir gün gelir, bir kurt onu mahv-ı perişan eder. Benim bu hareketimden, milletleri idare eden devlet adamları
ders-i ibret alsınlar, demek ister. Sürüden ayrılanı kurt kapar! Çobansız sürüye kurt dadanır vb. gibi atasözleri boşuna söylenmiş sözler değildir. Bunların siyasî, askerî olduğu kadar, ekonomik, sosyal, kültürel ve ideolojik derin manâları vardır. Son 30-40 senedir çobansız (sahipsiz) kalan Türk Milleti’nin ekonomik, sosyal, kültürel ve ideolojik durumu bunun en yakın örneğidir. Vatan yine Ergenekon olmakta, bir Bozkurt’un varlığına hasret çekilmektedir.

KAYNAK: Tahsin ÜNAL – TÜRKLÜĞÜN SEMBOLÜ BOZKURT(sayfa:57,58,59,60)
Facebook'da Paylas Kayıtlı

KÖYÜN İTLERİ, KÜS OLSALARDA, KURDU GÖRÜNCE BİRLEŞİRLER.
TcKaY1
Süleyman Özbaş
TESHABER
*****

Teşekkür Sayısı: 976
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1251

Avatar Yok


Site
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2008, 00:11:15 »

Türklüğün simgesini kangal köpeğine benzetenlere ithaf olunur.
Kayıtlı

"DÜŞMANIM DÜŞMANLIĞINDAN VAZGEÇİNCEYE KADAR BEN DE ONUN AMANSIZ DÜŞMANIYIM"

ATATÜRK
kimyagerahmet
TESKAYSERİ
****

Teşekkür Sayısı: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 116

Avatar Yok


« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2008, 09:58:31 »

hocam allah razı olsun iyi olmuş aslında imkan olsada herkese ulaşsa bu yazınız. it ile kurdun arasındaki farkı anlayamayanlara çooook iyi gelirdi... malesef ortalık kendini kurt zanneden köpek kaynıyor...
Kayıtlı

BENİM YARADILIŞIMDA BİR
MÜKEMMELLİK VARSA O DA ; TÜRK OLARAK DÜNYAYA GELMEMDİR...
kayserilidelikurt
TESHABER
*****

Teşekkür Sayısı: 318
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 347« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2008, 09:14:46 »

Kurt Allah'ın(cc) zekat memurudur....
Zekatını vermeyen sürü sahibinin vay haline...
Bağladığı kangallarda bir işe yaramaz...Insanlar vardır; çesit çesit, tip tip.
Her biri baska bir karaktere sahip.
Görmeli, incelemeli, dogruyu bulmalı.
Her seyden önemlisi insan, insan olmalı...
Kayıtlı
arslan şenyürek
TESHABER
*****

Teşekkür Sayısı: 1009
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1362


arslan şenyürek


« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2008, 16:08:53 »

Hocam dilinize sağlık.
Kayıtlı

TÜRKLÜK GÖKLERDE DALGALANAN BİR SANCAK,
VE BİZ TÜRKLER ALLAH ÖNÜNDE EĞİLİRİZ ANCAK.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!