Yazılar

TÜRK DOĞMAK SUÇ MU?

Ağustos 14, 2011 yorum yok »
TÜRK DOĞMAK SUÇ MU?

Türk olmanın, Türk’üm demenin neredeyse suç sayılacağı bir döneme doğru gittiğimizin farkında olarak bu yazıyı kaleme aldım. Bölücü ve ayrıştırıcı söylemlerin zirve yaptığı şu günlerde öfkeme hâkim olmaya çalışıyorum. Tarihin vermiş olduğu ağırlıkla susuyor, vatanıma ve kimliğime yapılan hainliğe, aynen Türk Milleti gibi sabredip, sineme çekiyorum. Can vermiş, kan vermiş, bu vatanın yurt olması için ter dökmüş atalarımı minnet ve şükranla anıyorum.
Türklük, tarihin her döneminde zalimce kırbaçlanmış, aşağılanmış, her türlü iftiraya maruz bırakılmış, kendi mensupları tarafından sahiplenmemiş öksüz ve yetim kalmıştır. Kendi öz yurdunda, Türkçülük yapanlar en ağır sözlerle eleştirilmiş, Türk’üm dediği için ırkçı, faşist damgası vurularak, toplum içinde suçlu ilan edilmiştir. Kendi milletine âşık, milleti için canını seve seve verecek olan Türk evlatları, zindanlarda, hücrelerde ve tabutluklarda, bu sevdasının cezasını çektirircesine zulüm yapılmıştır. Bu sevdanın cezasını çeken binlerce vatan aşığı, gördüğü zulüm karşısında devletine kin beslememiş, bu vatan, bu devlet benim diyerek karşılıksız sevmişlerdir. Kafaları dışa bağımlı, Türk olup Türklüğe düşman olan bazıları ise başkalarının ağzıyla konuşarak, bu vatan evlatlarına değişik isimler takarak, belli dönemlerde suçlu ilan etmişlerdir.
Mensubu olduğun millet başka milletlere zalimlik yapar, sende bu zalimliği destekler ve övünürsen sen ırkçılık ve faşistlik yapmış olursun. Bu ifadeden anlaşılacağı üzere, benim atam hiçbir dönemde başka milletlere ne kültürel, ne dinsel, nede can güvenliği açısında bir zulüm yapmamıştır. Bu güzel ülkemde kendi milletine âşık, Türkçü yani milliyetçiler hiçbir vakit ne ırkçı, ne ayrıcı, nede bölücülük yapmışlardır. Her an vatanını karşılıksız sevmiş, kendi çıkarlarını düşünmeden, koltuğa yapışmadan, mensup olduğu milletin her ferdine saygı göstererek, vatana hizmet edip hayırlı ömür sürmüşlerdir. Buna rağmen, başkalarının ağzıyla konuşan, dışa bağımlı kimseler, vatanını seven Türk evlatlarını ırkçı göstererek, Türkiye’nin gelişmesine çelme takmışlardır. Dış güçlere karşı duran, bu vatanseverlerin ağzına mühür, koluna kelepçe takarak, bu topraklar üzerinde rahatça at oynatmışlardır. Türklüğe yapılan saldırılar gün geçtikçe artıyor, Türklüğe hakaretten tutunda, vatanın bölünmezliğine kadar varan aşağılık açıklamalar, demokrasi kisvesi altında yapılmaktadır. Bu açıklamalar karşısında etkili ve yetkili insanların elini bile kıpırdatmaması Türk milletinin sabrını gün geçtikçe zorlamaktadır. Devlet kendini koruyucu kanunları, tez elden çıkartmalı, bu sorumsuz davranışlara karşı engel olmalıdır. Yoksa Türkiye’yi iyi günler beklememektedir.
Bizim seçtiğimiz yani bizim vekillerimiz, bizim gibi düşünmüyor, bazen yaptıkları açıklamalarla Türk milletini üzüyorlar. Memlekette birçok sorun varken, alt kimlik, üst kimlik meselesine takılarak, başkalarının ağzıyla konuşulmaya devam ediyorlar. Bu meseleler gündemde çokça tutularak, Türkiye Halkı ve Türkiyelilik gibi konularla bazı bölgelere mesajlar veriliyor, şirin gözükmek adına Türkiye’nin parçalanmasına önayak olunuyor kanısındayım. Birlik beraberlik cümleleri dururken ayrıştırıcı sözlerin söylenmesi biz Türk milletini öfkelendirdiği kanısındayım. Bu açıklamaları yapan etkili ve yetkili insanlara soruyorum. Türk sözü sizleri çok mu rahatsız ediyor? Türk sözü bilinçaltınıza yanlış mı kodlanmış? Yoksa bu topraklardan Türk adını silersek, sorunların çözüleceğine mi inanıyorsunuz? Bilmiyorum ama ne bu topraklardan Türk’ü siler nede Türk lafzını unutturursunuz. Ayrıca bu konulara devam ederseniz, tarihte adınızın iyi bir şekilde anılacağını söyleyemem.
Tarihte Türk adını bir an unutsanız, deseniz ki, on beş tane imparatorluk, otuz yedi tane devlet, otuz yedi tane beylik, on beş tane hanlık ve beş tane cumhuriyet kuran bu milleti nasıl tanırsınız. Çoğunuzdan duyuyorum; adalet, medeniyet, cömert, cesur, yardımsever, mücahit, tuttuğunu koparan, Allah dostları, misafir perver… Vb. gibi. Şimdi soruyorum beyler Allah aşkına bunlar içinde Türk’ü kötüleyen, aşağılayan veya sizin yüzünüzde utanılacak bir simamı oluşturuyor da Türklüğe düşman oluyorsunuz? Yoksa iyilik yapan kötülük bulur misali, cihanda her ferde iyiliği geçmiş bir millete kötülük mü yapılmak isteniyor? Nedir bu hıcınız anlayamıyorum.
Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamında en çok mücadele ettiği konular arasında gelen Türkçülük, bağlayıcı, birleştirici ve topluma huzur veren bir ifade şekli iken şimdilerde Türk kelimesi ayrıştırıcı olarak görülmekte ve Türklüğe her türlü hakaret yapılmaktadır. Bu hakareti yapanlara, anlamayacaklarını bilerek, Atatürk’ün sözleri ile cevap vermek istiyorum.

• Türk budur: Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
• Taş kırılır, tunç erir. Ama Türklük ebedidir.
• Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir.
• Türk, Türk olduğu için asildir. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın bilincinde buluruz.
• Türk, çetin işler başarmak için yaratılmıştır.
• Bir gün ressamlar Türk’ün simasını kaybederlerse yıldırımı alsınlar yapıversinler.
• Bir Türk, cihana bedeldir.
• Oğuz, Kırgız, Tatar, Özbek, Yakut yok, Türk vardır.
• Hayattaki yegâne üstünlüğüm Türk doğmaktır.
• Bu ülke, tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır.
• Ulusal varlığımıza düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karşı, “Türk’üm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi” diyelim.
• Ne Mutlu Türk’üm diyene

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden feyiz alarak, ülkemde ulusal bağımsızlığımıza zarar veren ve vatanın bölünmesi için çalışan bütün unsurlarla mücadeleye devam diyorum. Duyarlı, ilkeli ve kanunlara saygılı bir şekilde Türkiye’de yaşayan bütün kardeşlerimizi uyanık olmaya ve bu uyanıklıkla yeni nesilleri, vatan sevdalıları olarak yetiştirmelerini arzuluyorum. “Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun” diye her sabah ant içen çocuklarımıza, onlardan emanet aldığımız bu vatanı yaşanılır bir şekilde bırakmak istiyorum. Bu nedenle ne düşünürsek düşünelim, müşterek noktalarda birlikte hareket etmeyi arzuluyor ve çocuklarımız için vatana, geçmişimiz ve geleceğimiz için Türklüğe sahip çıkmaya davet ediyorum.

Türklük göklerde dalgalanan bir sancak, biz Türkler Allah önünde eğiliriz ancak.

Ömür KUZĞUN
Türk Eğitim Sen
Kayseri 2 Nolu Şube
Denetim Kurulu Üyesi

Paylaş

yorum yap